В Теребовлі з флешки на флешку переписується великий альбом старих фотографій Теребовлі 1955 року. Та мало хто знає ким зроблені ці фото. І ось, завдяки Віолеті Андрієвській (Wioleta Andrzejewska) ми дізнались про нього трохи більше

У 1927 році в Плебанівці народився Матвій Ведмідь (Maciej Niedźwiedź), син Францишка та Марії Стахів (у його альбомі є фото «млин Стахова в Плебанівці»). Коли йому було два роки, від туберкульозу померла його мати, яку поховали на кладовищі в Теребовлі. У 1930 році батько Францишек одружився з Анною Панек (Паньків), дочкою Мафтея та Кароліни з Плебанівки. В 1931 році у них народився син Броніслав. У 1933 році Матвій пішов вчитися у початкову державн школу в Плебанівці, директором якої був пан Ботвінські. Він став свідком першого бомбардування міста 5 вересня 1939 р., приходу більшовицької армії 17 вересня 1939 р., депортації до Сибіру 10 лютого 1940 р., землетрусу 10 листопада 1940 р., та вторгнення німців в Теребовлю 5 липня 1941 р. …
29 вересня 1945 року він з сім’єю покинув Теребовлю, виїхав на територію західної Польщі і оселився на фермі в селі Длуга біля Олави.

Пригода з фотографією почалася в січні 1946 року, коли його дядько Шцепан дав йому 3 фотоапарати, фотопапір, хімікати та червону лампочку з акумулятором. Через кілька днів він зробив свої перші фотографії.
Завдяки своєму дядькові він зацікавився фотографією і не думав, що це змінить його життя.
Матвій почав їздити по польських селах, він фотографував мешканців, церковні свята, танцювальні вечори … і його фотографії навіть були опубліковані в чеській газеті.
У 1950-х роках він закінчив курс у Польському фотографічному товаристві у Вроцлаві, де він виграв другу премію. У той час Матвій вирішив відмовитися від землеробства і стати фотографом.

У листопаді 1955 року він приїхав до Теребовлі відвідати свої рідні краї. Це була його єдина поїздка на батьківщину дитинства, однак дуже плідна. Він зробив тут сотні фотографій, якими до цього дня насолоджуються українці та поляки.
Після виходу на пенсію основним заняттям був збір сувенірів з Теребовлі: книги, документи, створення родинних дерев, створення альбомів, зустрічі з мешканцями колишнього Теребовлі та Плебанівки. Тисячі збережених сторінок !!!

Помер Матвій через два місяці після 88-річного ювілею. Незважаючи на війну та ранню смерть своєї матері, він сказав, що мав прекрасне життя і був щасливим чоловіком.

Тут на сайті поки 97 його фотографій, а взагалі в його альбомах, які є у нас, майже 500 світлин. Це дуже важливий спадок нашого минулого. На його світлинах збереглось багато куточків нашого міста, будинки та люди, яких уже давно нема, і тому вони ще більш унікальні для нас.

Ось всього кілька фото з куточками міста та будинками, яких вже нема.

Related Articles

Залишити коментар

Your email address will not be published.